ATRAKCJE WAGABUNDA

Mazury to cudowny region, który łączy oczekiwania miłośników różnych form wypoczynku. Można odetchnąć na łonie natury podczas spacerów, rowerowych przejażdżek czy odwiedzić najcenniejsze pod względem przyrodniczym obszary, w których spotkamy unikalne okazy roślin i zwierząt. W regionie jest również wiele wartościowych zabytków architektury. Pobyt w Krainie Tysiąca Jezior to także okazja, aby przeżyć przygodę życia, np. wyruszając w niezapomniany rejs, spływ kajakowy, czy rajd rowerem.

SPŁYW
KRUTYNIĄ

mazurska rzeka jest jednym z najpopularniejszych szlaków kajakowych w Europie. Prowadzi przez Puszczę Piską i Mazurski Park Krajobrazowy. Długość trasy to 102 km. Uczestnicy mijają niezwykle atrakcyjne pod względem krajobrazowym miejsca, gdzie mogą podziwiać dziką przyrodę. Na trasie występują rzadkie okazy ptactwa, np. bieliki. Nasz ośrodek organizuje spływy tą przepiękną trasą. Szczegóły w recepcji.

MAZURSKI PARK
KRAJOBRAZOWY

położony jest w większości na terenie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Obejmuje gm. Piecki, Mrągowo, Świętajno, Ruciane Nida, Mikołajki, Orzysz i Pisz. Na jego obszarze znajduje się zabudowa leśna i rolnicza z XIX i pierwszej połowy XX w. Najcenniejsze zabytki to: kościół gotycki w Nawiadach oraz neogotycki w Ukcie. Flora Parku to około 850 gatunków roślin naczyniowych. Mieszkają tam rysie, wilki i ponad 200 gatunków ptaków, jak: bielik, puchacz i bocian czarny.

PARK DZIKICH ZWIERZĄT
W KADZIDŁOWIE

jest położony w Puszczy Piskiej. Zwierzęta mieszkają tam w warunkach zbliżonych do naturalnych. Są jednak przyzwyczajone do obecności człowieka, dlatego niektóre z nich pozwalają się nawet głaskać czy podchodzić bardzo blisko. Są tam przedstawiciele rzadkich gatunków jak ryś, wilk, puchacz, cietrzew, głuszec, jarząbek.

 
 

MUZEUM GAŁCZYŃSKIEGO
W PRANIU

leśniczówka nad jez. Nidzkim powstała około 1880 roku. Konstanty Ildefons Gałczyński po raz pierwszy przybył do niej w 1950 roku. Później wielokrotnie był jej gościem, a przepiękna okolica tak go zachwyciła, że chciał się tam przeprowadzić na stałe. Te plany pokrzyżowała nagła śmierć poety. W 1980 roku utworzono tam muzeum jego imienia. W Praniu odbywają się wieczory poetyckie, a także koncerty muzyki kameralnej.

SANKTUARIUM MARYJNE
W ŚWIĘTEJ LIPCE

zabytkowy obiekt niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Zespół architektoniczny złożony z kościoła, krużganku i klasztoru, posiada zachowaną w stanie prawie nie zmienionym bogatą i różnorodną dekorację. Składają się na nią rzeźby w kamieniu, malarstwo ścienne i obrazy na płótnie, wyroby złotnicze oraz rzadko spotykane w takiej liczbie dzieła artystycznego kowalstwa i ślusarstwa. Letnie koncerty organowe gromadzą tłumy miłośników muzyki z całego świata.

WILCZY SZANIEC
W GIERŁOŻY

porośnięte lasem ruiny kwatery głównej Adolfa Hitlera. Zamaskowane miasteczko w lesie składa się z 200 budynków, m.in: schronów, baraków, elektrowni, dworca kolejowego. W 1944r. mieszkało tu ponad 2000 osób. 20 lipca 1944 roku pułkownik hrabia Claus Schenk von Stauffenberg próbował tu dokonać nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera.

 

TWIERDZA BOYEN W GIŻYCKU

znakomity przykład architektury fortyfikacyjnej. Powstała w latach 1843 – 1855 jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Została przygotowana dla załogi liczącej około 3000 żołnierzy. Od 1902 roku znajdowała się tam składnica artyleryjska. Po I wojnie światowej zmieniono jej przeznaczenie – zaczął działać tam szpital. Od początku lat 90. jest obiektem turystycznym.